FK Soběhrdy-Přestavlky 1:1 (7.6.2009)

V tradičním „derby“ se soupeřem z Přestavlk jsme chtěli udělat definitivní poslední krok k zajištění druhého místa v tabulce. Jak už to bývá, tak poslední krok je vždycky nejtěžší. Vědomí důležitosti zápasu v kombinaci s tradiční vyhrocenou atmosférou těchto derby dokáže s psychikou pořádně zahýbat.

Utkání pro nás nezačalo vůbec dobře. Měli jsme k dispozici pouze 13 hráčů včetně dvou, kteří měli za sebou večerní utkání béčka v Zaječicích. Hned v 10. minutě se nešťastně zranil v souboji obránce Martin Vilímek a museli jsme střídat. Než se hráči stačili po vystřídání posunout na nová místa, tak nás hosté překvapili rychlou rozehrávkou a šli do vedení. Tento začátek samozřejmě hodně ovlivnil celé utkání. Zbytek poločasu se odehrál podle očekávaného scénáře. Hosté důrazně a tvrdě bránili a nám vázla kombinace, když jsme nedokázali překonávat jejich tvrdou hru jednoduchou a rychlou kombinací. Do poločasu stála za zaznamenání už pouze situace, kdy byl po druhé žluté kartě vyloučen hráč hostů a hráli jsme tedy proti 10 hráčům soupeře. V této sezoně nás to potkalo už poněkolikáté a víme, že není o co stát. Oslabený soupeř se zaměří na bránění, nechce hrát a pro nás je o to těžší se do šancí dostávat. Tím spíše, že toto bylo v situaci, kdy Přestavlky vedli 1:0.

Průběh druhého poločasu byl přesným obrázkem výše popsaného. Hosté stáhli všechny hráče na vzdálenost 30 metrů od vlastní branky a v podstatě jen odkopávali. My jsme stále útočili do uzavřené obrany a šance přicházely spíše po standardních situacích a následných závarech. Nakonec jsme dali gól až v posledních 10 minutách z jedné takové situace, ale víc jsme už nestihli.

Dělba bodů pro nás znamená v podstatě jistotu druhého místa, protože před třetí Bystřicí máme náskok 6 bodů a výrazně lepší skóre, ale fotbalové radosti jsme si moc neužili. Mě osobně to mrzí zejména kvůli divákům, kterých se na toto utkání sešlo hodně z obou stran, ale předvedená hra jim moc zábavy poskytnout nemohla. Spíš jeden faul za druhým a následné podrážděné reakce, v čemž vynikali zejména hosté jak na hřišti, tak kolem lavičky náhradníků. U našich kluků hodnotím pozitivně, že odehráli utkání s daleko větším nadhledem a klidem a až na výjimky se do dohadů a strkanic příliš nezapojovali. K fotbalu patří i to, aby hráči uměli a zvládali kontrolovat své emoce.