Vítěz III. třídy 2012/13 a 2014/15


Historie klubu

Fotbalový klub byl založený pod názvem Sokol Soběhrdy, později TJ Rozkvět Petroupim a v současnosti FK Soběhrdy. Stejně jako tomu bývá vždy v podobných případech, podepsalo se pod založením klubu nadšení a chuť několika jednotlivců. V tomto případě navíc doplněné podporou tehdejšího místního zemědělského družstva, zejména p. Josefa Škvora. Hlavními iniciátory byli zejména František Kohoutek a Josef Píta ze Soběhrd, Jaroslav Brzybohatý z Mezihoří a Josef Rosa ze Žíňan. Ustavující schůze, kterou je možno považovat za oficiální okamžik založení klubu, se uskutečnila 21. března 1962. Zúčastnilo se jí zhruba 70 zájemců, kteří se také většinou stali členy vzniklého spolku. Zároveň byl zvolen výbor, který se staral v prvních letech o organizaci činnosti. Výbor pracoval ve složení:

Předseda:                 František Kohoutek ze Soběhrd

Místopředseda:         Josef Pohořal z Bedrče

Jednatel:                   Miroslav Weis ze Soběhrd

Pokladník:                 Josef Píta ze Soběhrd

Kromě fotbalu se členové oddílu věnovali také cvičení pod vedením cvičitele pana Jaroslava Strachoty z Mezihoří a konalo se většinou v Kulturním domě v Mezihoří. Cvičení brzy skončilo pro pracovní zaneprázdnění cvičitele a proto, že se nenašel nikdo další, kdo by se aktivity ujal. V samotném počátku činnosti se jeden člen, Jaroslav Škvor (syn pana Josefa Škvora z vedení zemědělského družstva) věnoval také atletice a to dokonce poněkud netradičnímu sportu, kterým byl skok o tyči. Na nově vybudovaném hřišti, o kterém budeme psát dále, bylo dokonce k tomuto účelu zřízeno místo pro rozběh a doskočiště a pořízeno potřebné náčiní. Bohužel se nedochoval žádný záznam o jím dosažených výkonech.

Za pomoci zemědělského družstva, které zapůjčilo potřebnou techniku, bylo vybudováno fotbalové hřiště pod obcí. Většina prací však byla prováděna ručně s lopatou a hráběmi, takže je třeba ocenit úsilí a nasazení všech aktérů. Na nově vybudovaném hřišti byl také v rámci slavnostního otevření sehrán první zápas fotbalového klubu. Stalo se tak 23. června 1962, kdy pozvání přijal oddíl Gumárny Praha. Po slavnostním průvodu ze vsi na hřiště byla sehrána utkání žáků, starých pánů a dospělých. Tým dospělých Gumáren Praha se skládal z neslyšících, většinou bývalých aktivních fotbalistů vyšších soutěží. Výsledek utkání proti nově složenému týmu byl tedy předem jasný, hosté zvítězili 4:0. Na fotografiích z kroniky fotbalového klubu je možné nasát atmosféru i nasazení, se kterým se do utkání aktéři pustili.

 

Mužstvo Sokola Soběhrdy, které nastoupilo k utkání proti týmu Gumárny Praha při slavnostním otevření nového fotbalového hřiště dne 26.června 1962.

Zadní řada zleva: Boháč Jaromír, Kohoutek František, Bílek Stanislav, Hašek Josef, Rosa Josef, Konrád Miloslav, Přibyl Karel.

Přední řada zleva: Kovář Miloš, Brzybohatý Jaroslav, Lupač Josef, Píta Josef

 

Momentka ze zahajovacího utkání 23.června 1962

 

Od podzimních měsíců se stal klub účastníkem nejnižší úrovně okresních fotbalových soutěží. Po první polovině soutěže odehrané soutěže byl tým na posledním místě, ale postupně se postavení v tabulce lepšilo. K přátelským utkáním do Soběhrd v prvních letech často zajíždělo mužstvo Justice Praha, které bylo doplňováno i tehdejšími aktivními hráči pražských prvoligových týmů. Na soběhrdském hřišti tak nastoupili v dobách největší slávy třeba slávisté Jan Lála (člen základní jedenáctky na MS v Chile v roce 1962) nebo Karel Nepomucký (odehrál za Slavii Praha více, než 400 utkání). Druhý jmenovaný dal dokonce podle pamětníků v Soběhrdech výstavní gól z půlky hřiště.

Klub je tedy od roku 1962 pravidelným účastníkem okresních fotbalových soutěží. Na hřišti nebylo k dispozici žádné zázemí a mužstva se převlékala ve vsi v domě č.p. 23 odkud se potom šlo pěšky na hřiště. V prvních ročnících se domácí utkání hrála v neděli od 15 hodin a po utkání se chodilo společně s fanoušky do hospody na večeři a čaj. V 70. letech došlo ke změně názvu na TJ Rozkvět Petroupim samozřejmě na popud zemědělského družstva, které se staralo o finanční a materiální zázemí oddílu. Pod tímto názvem klub fungoval až do roku 1995, kdy došlo k přejmenování na FK Soběhrdy a tím také k posílení vazby na obec. Po fotbalové stránce jsou vždy mezníky ve vývoji klubu roky, kdy se buď podaří postoupit do vyšší soutěže, nebo naopak sestoupí o soutěž níže. Historie fotbalového klubu je tedy v tomto aspektu následující:

1973                        postup do III. třídy okresní soutěže

1990                        sestup do IV. třídy okresní soutěže

2003                        postup do III. třídy okresní soutěže

2013                        prvenství v III. třídě okresní soutěže

2015                        prvenství v III. třídě okresní soutěže a postup do Okresního přeboru

2018                        sestup do III. třídy okresní soutěže

Při procházení kroniky fotbalového oddílu je zřejmé, že se podobně jako v životě střídala úspěšná období s těmi méně úspěšnými. Chvílemi je možné se dokonce setkat s vyjádřením obav o budoucí existenci klubu. Například v červnu 1968 tým poslední dvě soutěžní utkání prohrál, když v utkání v Křečovicích nastoupilo pouze 7 hráčů a k domácímu utkání proti Teplýšovicím B se dostavilo pouze 5 hráčů. Kronikář k tomu jako poslední větu končící sezony poznamenal: „Myslím, že jest tím o osudu fotbalového oddílu rozhodnuto“. Snad touto větou předznamenal i následné srpnové události, které se chodu oddílu také dotkly. V srpnu byl odehrán pouze první zápas dalšího ročníku soutěže a potom byla po invazi vojsk Varšavské smlouvy další utkání odložena. V kronice je o tom následující záznam:

Další zápas rozlosování nemohl být uskutečněn, neboť dne 21. srpna 1968 došlo k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a tím bylo přerušeno pokračování soutěží neboť i na hřišti byla rozmístěna bojová technika“

Z tohoto jasně vyjádřeného stanoviska je zřejmé, jak byla tato historická událost přijata místními sportovci. Snad z obav o to, že by se mohla dostat do nepovolaných rukou, byla několik následujících let kronika ukryta. Podle informací od pamětníků byla na hřišti rozmístěna děla namířená na Benešov a na okolních polích se utábořili vojáci. Vojska byla na místě celý měsíc a další utkání bylo odehráno až 22. září 1968.

Oddíl měl střídavě i mládežnická družstva podle toho, jak se podařilo dát dohromady potřebný počet dětí. Nejúspěšnější období mládežnických družstev bylo završeno v roce 1993, kdy mužstvo starších žáků vyhrálo okresní přebor a stalo se tak nejlepším týmem okresu ve své věkové kategorii. V této době, kdy se mládežnickým týmům věnovali zejména Emil Micka ze Soběhrd a Jaroslav Žížala z Bedrče, byl položen základ současné podobě fotbalového oddílu. Většina odchovanců z tehdejší doby zůstala věrná své obci a starají se o budoucnost včetně výchovy další generace. Nutno podotknout, že význam a nezbytnost výchovy mládeže prostřednictvím sportu v posledních letech ještě spíše narůstá.

V současné době prožívá Fotbalový klub Soběhrdy po sportovní stránce zřejmě svoje nejúspěšnější období za celou historii. V klubu působí dvě mužstva mládeže (přípravka a mladší žáci). Vzhledem k situaci, kdy vesnické oddíly na okrese velmi často nemají žádné mládežnické mužstvo nebo stěží jedno, je již samotná existence dvou týmů mládeže úspěchem, kterého často nedosahují ani mnohem větší obce. Tento stav je výsledkem nadšení malých fotbalistů, obětavosti rodičů a především výborné práce, kterou vykonávají Jakub Bartík ze Soběhrd a Pavel Kovář z Bedrče, kteří se mládeži věnují. V kategorii dospělých jsou poprvé v historii klubu zapojeny do soutěží dva týmy. „A“ tým hraje od roku 2015 Okresní přebor a „B“ tým nastupuje v soutěžích IV. třídy okresní soutěže a ve svém prvním ukončeném ročníku skončil na krásném čtvrtém místě. Rok 2009 je možno považovat za jeden z nejúspěšnějších roků v historii soběhrdského fotbalu. „B“ tým, jak již bylo zmíněno, skončil ve své soutěži na čtvrtém místě jen bod od místa třetího, „A“ tým obsadil ve své soutěži druhé místo a navíc se probojoval až do semifinále poháru okresního fotbalového svazu. Dlouholetá práce celého oddílu byla završena v soutěži Jedenáctka roku, kterou pořádal Český rozhlas pro amatérské fotbalové týmy ze Středních Čech. Fotbalový klub Soběhrdy zvítězil v základní hlasovací části, kdy obdržel těžko uvěřitelných 1 824 hlasů, čímž porazil i oddíly z mnohem větších obcí a dokonce měst. V následném finálovém turnaji, kde se utkaly čtyři kluby s největším počtem hlasů, potom tým FK Soběhrdy zvítězil i na fotbalovém hřišti proti týmům z vyšších soutěží a stal se tak absolutním vítězem soutěže. Odměnou za vítězství bylo deset sudů piva Gambrinus, sada nových dresů od firmy LEGEA a hlavně možnost pyšnit se titulem JEDENÁCTKA ROKU. Celý finálový turnaj se odehrál na stadioně ve Voticích, kde několik desítek diváků, kteří k utkání přicestovali spolu s mužstvem, vytvořilo úžasnou atmosféru a doslova dotlačilo tým k vítězství.

Mužstvo FK Soběhrdy, které 28.června 2009 zvítězilo ve finálovém turnaji soutěže Jedenáctka roku.

Zadní řada zleva: Jiří Fulín, Václav Jedlička, Tomáš Rozehnal, Pavel Bohata, Dušan Heidler, Michal Blažek, Roman Šťastný, Luboš Kopecký, Josef Stareček, Pavel Kovář, Jaroslav Kocábek-trenér B týmu, Tomáš Vilímek, Roman Kondrát, Pavel Bartík-trenér A-týmu, Ladislav Murgač.

Přední řada zleva: Emil Micka, Pavel Procházka, Martin Vilímek, Milan Bohata, Jakub Bartík, Tomáš Procházka–kapitán týmu, Filip Sobotka, Vladimír Kovář.

Ležící: Filip Müller

 

zdroj: Soběhrdy 650 let Kronika obce